leczyć zęby? Dobrze albo wcale! - Dentystyczny

chirurgia stomatologiczna zabrze

Dentysta musi w takim przypadku otworzyć

Dbanie o siebie nie polega wyłącznie na kupowaniu i używaniu drogich perfum, lecz także na dbaniu o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza dotyczą także uzębienia. Póki nic nas nie boli jest dobrze i zapomin

leczyć zęby? Dobrze albo wcale! - Dentystyczny chirurgia stomatologiczna zabrze
amy jak ważne są zęby. Problemy zaczynają się, gdy musimy odwiedzić gabinet dentystyczny zmagając się z bólem. Bardzo często powoduje go nieleczona próchnica. Brak wczesnego leczenia może spowodować choroby miazgi, a te nawet zgorzel. Dentysta musi w takim przypadku otworzyć komorę zęba i zdezynfekować kanały podchlorynem sodu. Często jest to leczenie odbywające się na kilku wizytach. Stomatolog dopiero po stwierdzeniu, że w zębie nie ma nas martwiczych i wysięku może zdecydować o wypełnieniu ostatecznym kanałów. Materiał jest biozgodny i szczelny, dlatego dany ząb nie powinien już sprawiać dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać o tym, że jest to leczenie zachowawcze i alternatywne do usunięcia zęba. Czasami może się okazać, że zmiany były zbyt rozległe i nawet leczenie endodontyczne jest nieskuteczne.


Nie należy tego mylić z wybielaniem

Zdrowie jamy ustnej jest tematem, który niestety często zaniedbujemy. Wydaje nam się, że dentysta jest osobą, do której powinniśmy się udać dopiero wtedy, gdy już coś boli. Tymczasem, tak naprawdę bardzo ważne są wizyty profilaktyczne, które powinniśmy odbywać co najmniej raz w roku. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zobaczy, czy nie ma żadnych ubytków, oceni także, czy któryś z naszych zębów nadają się do ewentualnego leczenia. Bardzo ważne jest też to, by przynajmniej raz w roku dokonać profilaktycznego ściągnięcia kamienia nazębnego, co jest stosunkowo proste, szybkie i niezbyt drogie. Nie należy tego mylić z wybielaniem zębów, który jest oddzielną usługą, natomiast samo ściągnięcie osadu i kamienia da nam tyle, że na płytce nazębnej nie będą się zbierały bakterie. Takie bakterie potrafią zatruć cały organizm i doprowadzić do stanów zapalnych, dlatego lepiej jest ten proces przeprowadzać regularnie. Jeżeli więc dawno tego nie robiliśmy, trzeba koniecznie odwiedzić w najbliższej przyszłości gabinet dentystyczny.


Czasami zdiagnozowanie niektórych dolegliwości bywa trudne

O tym, że trzeba dbać o zęby, nie trzeba nikogo jakoś specjalnie przekonywać, ponieważ to rozumie się samo przez się. Wszak zdrowe zęby to podstawa. Czasami zdiagnozowanie niektórych dolegliwości bywa trudne, a okazuje się, że mają one swoje źródło nieleczonych zębach. Zatem gabinet dentystyczny to miejsce, które powinniśmy regularnie odwiedzać, bo wyjdzie nam to tylko na zdrowie. Stomatolog oceni stan naszego uzębienia, założy potrzebne plomby czy po prostu usunie z nich kamień. Dentysta nie gryzie, to lekarz, który ma nam pomóc. A współczesny stomatolog ma nam naprawdę sporo do zaoferowania. Dawne dowcipy o pacjentach uciekających sprzed drzwi gabinetu stomatologicznego można chyba już spokojnie włożyć między bajki. Dzisiaj niektóre zabiegi wykonuje się już pod narkozą, więc nawet najbardziej stroniący od fotela dentystycznego pacjenci mogą być spokojni. Problemem nie jest też już leczenie kanałowe czy ekstrakcja nawet najbardziej trudnego do usunięcia zęba. Najpierw robi się zdjęcie rtg i dopiero po tym podejmuje stosowne kroki.


Dobry dentysta ściągnie go profesjonalnie przy

Jeżeli mamy problemy z zębami to nie powinniśmy dłużej zwlekać, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę do dobrego stomatologa. Nasze szczęście polega na tym, że obecnie na rynku panuje naprawdę duża konkurencja w tym aspekcie i przestarzałe gabinety to już rzadkość.

Dobry gabinet dentystyczny charakteryzuje się nie tylko wysoką jakością profilaktyki i leczenia, ale także tym, że samo przebywanie w tym gabinecie i poddawanie się zabiegom lekarza jest miłe, komfortowe i przebiega w przyjemniej atmosferze.

Szczególną ostrożność w wyborze gabinetu trzeba zastosować wtedy, jeżeli oczekujemy leczenia kanałowego. Wybór złego lekarza, niebędącego specjalistą może skutkować nawet utratą zęba. Do tego celu potrzebny jest więc naprawdę doświadczony stomatolog, który przede wszystkim ma na koncie dużo wyleczonych, podobnych i trudnych przypadków, a zabiegu dokonuje nie na oko, lecz pod profesjonalnym mikroskopem.

Warto też odwiedzić taki gabinet, gdy mamy mniej poważną sprawę, ale i tak wymagającą interwencji, jak na przykład duży kamienny osad zębowy. Dobry dentysta ściągnie go profesjonalnie przy pomocy urządzenia działającego na zasadzie ultradźwięków, a jeżeli chcemy, to przeprowadzi dodatkowe wybielanie i piaskowanie. Takie zabieg odkamieniania powinniśmy przechodzić mniej więcej raz w roku, gdyż jest to doskonałe siedlisko bakterii, które potrafią doprowadzić do stanu zapalnego cały organizm. Regularne wizyty u dentysty to także świetna profilaktyka przeciw próchnicy i innym chorobom.


Pojawienie się u dentysty z brudnymi

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Można z nimi walczyć - wielu

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.